teisipäev, 8. juuni 2021

Igavese kevade saar

Peagi saab kaks kuud siin saarel elatud ja võib nüüd öelda, et suurem osa asjadest on paika loksunud, aga eks on ka neid asju, mis vajavad veel settimist. Oma elu ja otsusega oleme väga rahul ning D-vitamiini tase koos õnnehormooniga on taevas :)

Mõtlesin, et tutvustan sel korral teile natuke seda paradiisisaart ning jagan ka pilte.

Tenerife on üks kaheksast Kanaari saarestiku saarest ja ühtlasi ka kõige suurem neist. Pindala on 2034km² ja selleks, et nendest numbritest paremat pilti saada võib võrdluseks tuua Saaremaa, mille pindala on 2673km². Samas kui nüüd rahvaarvu võrdlema hakata, siis numbrid enam ühte kategooriasse ei mahu. Tenerifel on elanikke kokku veidi alla 1 miljoni (viimastel andmetel 949 471), Saaremaal resideerub eelmise aasta jaanuari seisuga 31 435 kodanikku. 

Meie kodulinnaks on Callao Salvaje, mis on rohkem suure küla kui linna mõõtu, aga siin on imeliselt vaikne ning vaade ookeanile hõlmab endas ka 40km kaugusel asuvat La Comera saart.  Samas teisele poole saart ca 100km kaugusele jääb juba Aafrika manner koos Sahara kõrbega, mis aega ajalt saartele ka liivatorme toob. Meil pole siiani veel olnud õnne või õnnetust seda nähtust, mida siin kutsutakse kaliimaks (calima), veel kohata, aga kuuldavasti sellest pikemas plaanis siiski pääsu pole. Kanaarlased ise ütlevad naljaga pooleks, et kui kaamelid Aafrikas perutama hakkavad, lööb õhu Kanaaridel paksuks.

Kanaari saartel, mis paiknevad samadel laiuskraadidel nagu Sahara kõrb ning Florida, valitseb pehme subtroopiline kliima, mis garanteerib aastaringselt sooja ilma – õhutemperatuur ei lange pea kunagi alla 19° ja ületab harva 30° piiri. Talvel hoiavad ookeanihoovused ilma mõõdukalt soojana, suvel aga jahutavad liigset kuumust. Ööpäeva keskmine temperatuur septembrist aprillini on 19 - 26 soojakraadi, suvel veidi enam. Ööd talveperioodil jahedamad. Veetemperatuur randades on keskmiselt 19-23°. Samas on kliima põhjas ja lõunas küllaltki erinev. Põhjas (Valle de la Orotava, Puerto de la Cruz) on sajud sagedasemad ja õhk jahedam ning lõunas (Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Gigantes) on ilm oluliselt kuivem ja päikselisem.

Tenerifest rääkides ei saa muidugi üle ega ümber ka El Teide vulkaanist, mis on Hispaania kõrgeim tipp oma 3715m kõrgusega merepinnast. Huvitav fakt on see, et kui hinnata kõrgust ookeani põhjast, siis on selleks lausa 7,5km. Teide on tegevvulkaan, mis viimati purskas 1909aastal ning teadlaste hinnangul on järgmine purkamine varasemate tsükklite põhjal hinnates juba mitukümmend aastat üle läinud ehk siis.. põnevust jagub :) El Teidel käisime 4 aastat tagasi esimest korda Tenerifet külastades ning järgmine kord tuleb juba sel nädalavahetusel, kui meile tuleb külla üks armas inimene.

Teha ja näha on siin tegelikult palju, põhjas on Anaga vihmamets, kus on palju matkaradu, meie külakese lähedal asub Los Gigantes oma suursuguste kaljudega, lisaks imeline Masca küla, meeletult randu ning veel küllaga vähem ja rohkem tuntud paiku, aga täpsemalt juba mõnes teises loos. Muidugi, kel on plaanis Tenerifet külastada, võib julgelt küsida ning jagame rõõmuga täpsemat infot. 


Los Gigantese kaljud

Los Cristianos ning Kuning-Leekpuu

Abama rand ning kaugemal paistab ka La Comera saar

Oma terrassil pärast tööpäeva lõppu

Sõber Robiniga El Medanos

Enrico ja meie pisike ungarlannast sõbranna Zaika Playa San Juan'is

Kõikjal laiuvad banaaniistandused (Playa Paraisio)

Üks lemmik randadest Playa de Las Vistas, Los Cristianoses

Sama koht, 4a vahet - tundub, et palm on väiksemaks jäänud :)


Järgmine kord kirjutan natuke rohkem siinsest asjaajamisest, mis tõotab tulla pikem postitus, märksõna "paberimajandus".





Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar