pühapäev, 16. veebruar 2014

Tasmania - under down under

 Nädal aega Tasmaanias on liiga vähe, sest aeg lendab siin topelt kiirusel! Oleme samas kohas, kus nädal aega tagasi, kuigi sel korral on laeva nina suunatud Melbourne poole. Tasmaania tutvustuseks võib öelda, et tegu on Austraalia osariigiga, mis pindalalt Eestist veidi suurem, kuid rahvaarvult üle poole vaesem.

Juba esimesel õhtul Tasmaanias olles tabas meid meeldiv üllatus. Olime laevalt maha astunud ning sõitsime läänekalda poole, et sealses looduspargis natuke ringi vaadata. Kuna õhtu oli juba üsna hiline ja rahvuspargi kontor kinni, siis otsustasime hoopis endale magamiskoht leida, et järgmisel päeval edasi seigelda. Küsisime teed  ühe kohaliku käest, kes juhatas meid lahkelt ühte puhkealasse, kus kõik vajalik telkimiseks olemas oli. Jõudsime seal olla napilt 10 minutit, kui nägime seda sama meest autoga tulemas. Lahke võõras pakkus meile enda pool öömaja, kuuma dushi ning hommikusööki ja loomulikult polnud sellisest pakkumisest võimalik keelduda. Veetsime väga toreda õhtu Simoni, Gaynori ning nende pisikese koerakese seltsis ja midagi paremat ei osanud sel hetkel soovidagi. Hommikul asusime oma Tasmaania avastamise retkele hulga targemana, kaasas hulk kasulikke näpunäiteid ning teadmisega, et Tasmaanias on vähemalt üks paik, kuhu meid alati tagasi oodatakse.

Võib öelda, et see nädal on olnud üsna sportlik, kuna kokku jalutasime/matkasime üle 30 kilomeetri. Cradle Mountains's üle 7km, Cataract Gorge's 6km, Wineglass bay's tegime 13km ringi ning Bruny Islandil jõudsime matkata vaid 5km. Puudu ei jäänud mitte matkaradadest vaid ajast ning viimases kohas juhtus meiega üks uskumatu asi, mis röövis tol hetkel üsna palju meie väärtusliku aega. Nimelt ühest saare otsast teise sõites hakkas auto kummaliselt käituma ning oli tunda, et masina juhitavusega ei ole kõik korras. Hoog oli õnneks üsna väike, kuid peale pidurdamist käis üks korralik krõps ning aimata võis halba. Õnneks on mul parim võimalik reisikaaslane (eriti just sellistes olukordades) ning hoolimata roppsõnade rahest, mis järgnes auto ülevaatusele, teadsin ma, et me tuleme ka sellest olukorrast välja. Katki oli siis läinud esimene vasakpoolne õõtshoob. Kes teab, see teab, kes ei tea, sellele võin nii palju öelda, et ilma selleta auto ei sõida. Nii me siis olime - paksus metsas, keset teed ning katkise autoga. Lemps võttis kätte ning monteerise selle katkise jupi alt ära ja läks seejärel lähimasse linna keevitust otsima. Mina jäin auto juurde, et teisi seiklejaid hoiatada tee peal lebavast katkisest autost (olime kahe kurvi vahel, seega mitte just väga kaugelt silmatavad). Õnneks siin Austraalias ikka leidub häid inimesi ning peale kahekilomeetrist rännakut võttis üks hea mees Lempsi auto peale ning sõidutas lähimasse linna, kuhu oli veel umbes 3km jäänud. Koos käisid nad läbi mitu kohta, sh autoremonditöökoja, mis oli suletud, kuid lõpuks õnnestus neil ikka ühe kohaliku külamehe kuuris see keevitus ära teha. Tagasi jõudes läks veel vast pool tunnikest ning olimegi võimelised jälle edasi liikuma. Lahendus kui selline, ei ole küll alaline, kuid ilma selleta oleks me veel täna pisikesel Bruny saarel. Ilmselgelt oleme liialt palju sõitnud 4-veolistele mõeldud teedel, aga, mis teha kui kõik ilusamad salakohad asuvad just sellistes paikades.

Mõni päev enne seda seiklust käisime ajaloolises Port Arthur's, kuhu 19.sajandil viidi Suurbritannia kõige hullemaid kriminaale. Neid koheldi seal väga halvasti eesmärgiga võõrutada neid kuritegelikust elust. Mitmed kinnipeetavad lukustati 30 päevaks kartsa, neid toideti vaid vee ja leivaga ning sedagi erinevatel kellaaegadel, et neil ei oleks võimalik aega arvestada. Selline käitumine ajas enamus vangid peast segi ning mitmed tegid seejärel ka enesetapu. Kuulsime seda ning palju muud põnevat hilisõhtusel tuuril, mida viis läbi mees, kes väitis end olevat seal mitut kummitust näinud. Tuuri nimigi oli Ghost tour ehk siis kummituste tuur, aga meil oli tõesti väga põnev ning meie õnneks asus seal lähedal ka üks looduspark, mida järgmisel päeval uudistamas käisime.
Sõbrapäeva veetsime Tasmaania pealinnas Hobartis , kus  hellitasime end hotellitoa ning piduliku õhtusöögiga. Mõnus on metsas telgis magada, kuid vahel tuleb lihtsalt isu telekat vaadata või siis üks tunnike vannis vedeleda. Järgneval päeval toimus linnas suur Salamanca laat, kus müüdi kõikvõimalikku kraami, alustades puu-ja juurviljadega ning lõpetades vanade autode kollektsiooniga. Sellel turul on üle 300 väikse putkakese ning seda peetakse iga laupäev 8.30st 3ni. Võib isegi öelda, et see on Hobarti suurim turismi atraktsioon ning seda juba aastast 1972.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Tasmaania on ilus, väga muutliku ilmaga ning maalilise loodusega osariik. Jõudsime külastada paljusid kohti, kuid ilmselt veel sama palju jäi veel nägemata. Kahjuks ei õnnestunud meil näha kukkurkuradeid (Tasmanian devil), känguru lihasööjast sugulasi, kes elavad ainult ja ainult Tasmaanias, kuid kuna nende arvukus on viimasel ajal drastiliselt vähenenud, siis lootus selle koha pealt oligi üsna väike. Siiski veetsime toreda nädala sellel saarel ning ei saa välistada, et me sinna kunagi uuesti ei satu.

Cradle Mountain

Nokkloom (platypus)

Ghost tour'i giid

Võimas vesi

Salamanca market

Sõbrapäev Hobartis

Bruny island

Meie toredad võõrustajad

Vetruv sild (Cataract Gorge)

Wineglass bay
Launceston

Kurjajuur


pühapäev, 9. veebruar 2014

Roadtrip numbeeeer....?!

Oleme taas tee peal, rändamas läbi Austraalia. Hetkel seilame merel, et üle vaadata suursaare väike saar Tasmaania, aga sellest seiklusest juba natuke hiljem.
Kurgifarm oli tore ja töö kokana pakkus huvitavaid väljakutseid, kuid siiski on hea meel, et see kõik läbi sai. Tee peal on parem olla, kõik on koguaeg uus ja "rutiin" on täitsa võõras sõna. 

Alustasime oma teekonda 29.jaanuaril Byron Bay'st ning esialgne suurem siht oli Sydney. Tee peale jäid veel uhke sadamalinn Coffs Harbour ning juba tuttav Palm Beach, kus lootsime taas mõnda tuttavat tegelast, sarjast "Kodus ja võõrsil", kohata. Kahjuks nappis meil õnne selle koha pealt, sest võtted olid just parajasti lõppenud, kuid kui mu silm mind ei petnud, siis kaugelt õnnestus mul hr. Alf'i ikka silmata :)
Sydney oli meile juba natuke tuttav ning seega polnud eesmärk enam linnaga tutvust teha vaid läbi käia Eesti Maja ning Vene toidupood, et oleks tee peal midagi mõnusat ja kodust nosida. Vene poest leidsime küll palju kodust, kuid päris Eesti firmasid seal esindatud ei olnud. Siiski rändasid meie toidukorvi sprotid, must leib, kasuka salat, konserv tatrapudru ja lihaga ning 2 vanakooli pirukat. Arve oli päris korralik, kuid asi oli igati seda väärt, sest tänaseks on alles vaid konserv tatrapudruga.
Eesti Maja asub üsna kesklinnas ning sinna sõitsime bussiga. Rahvast oli kohale tulnud üsna vähe, kuid sellegi poolest oli tore. Üldiselt pakuvad nad iga neljapäev seal head seltskonda ning eestipärast toitu, kuid sel korral oli teemaks hoopis Aussi Day Afterparty, kuna Austraalia päeva oli tähistatud vaid paar päeva varem (26.jaanuar). Nii see siis juhtus, et oodatud eestipärase toidu asemel, pidime leppima ausside rahvustoidu fish&chips'ga (kala ja friikartulid), aga seltskond oli tõesti tore ja kirju ning lisaks õnnestus meil sealt soetada Salvesti hapukapsast ning Kalevi komme. WIN!

Õhtuks pakkisime oma asjad ning liikusime edasi Sinimägede poole (Blue Mountains). Sealses looduspargis kulus terve järgmine päev, sest avastamisrõõmu erinevate radade näol oli palju. Saime jalutada kaljuäärel ning ronida mööda võsastunud rägastikke. Vaated olid imelised ning ohhoo'tamist oli ikka oma jagu. Sealsed matkarajad olid küll üle saja aasta vanad, kuid restaureeritud ning üldiselt päris head heas korras.
Hoolimata kohalike hoiatustest, oli meie järgmine sihtkoht pealinn Canberra. Jutu järgi kohutavalt igav ja konservatiivne linn. Reealsuses vaatas meile vastu suur, väga hästi planeeritud, põneva ajalooga linn. Külastasime Sõjamuuseumit, mis oli vägagi interaktiivne ning huvitav. Samuti väisasime teaduskeskust, kus sai katsetada kuue meetrist vabalangemist ning palju muid põnevaid teaduslikke vidinaid. Ööelu oli samuti oma koha peal, kuigi ehk natuke vaiksem kui näiteks Byron Bay's, kuid isegi Shooters'i baar oli täitsa esindatud :)

Canberra'st 100 kilomeetri kaugusel asuvad Lumised Mäed (Snowy Mountains), millest üks on juhtumisi ka Austraalia kõige kõrgem tipp. Turismiinfokeskusest öeldi meile, et lund seal muidugi hetkel ei ole, kuna väljas lõõmab päike ning käimas on südasuvi, kuid tükikest sellest ilmaimest õnnestus meil siiski n2ha ja ka oma käega katsuda. Vääga imelik oli sooja ilma ja lühikeste riietega lund katsuda..
Mount Kosciuszko (2228m) tippu jõudmiseks oli kaks võimalust, kas kasutada lifti (chairlift) ning jalutada pärast seda veel 6,5 kilomeetrit või jätta lift vahele ning jalutada kohe 9,5 kilomeetrit. Meie valisime loomulikult pikema tee ja hoolimata 30 kraadisest kuumusest läks selle teekonna läbimine üsna lihtsalt. Ilm oli soe, tuuleke jahutas ning vaated paitasid silma, kuid siis olid need kärbsed, kes terve tee kaasas käisid ning reaalselt närve üritasid pureda. Noo ju nad tahtsid lihtsamalt läbi saada ning meid transpordivahendina kasutada, aga ühed igavesed tüütused on nad siin küll. Üldiselt meile see matk meeldis ning hea meel on selle üle, et Austraalia kõrgeim mägi on nüüd ka meie poolt vallutatud. Veetsime öö mägedes ning saime ka veidi jahedust tunda, kuid hommikune ilus ärkamine, on taaskord seda väärt.

GPS väitis, et Melbourne on jäänud veel vaid 500 kilomeetrit ja nii me siis mööda kitsast teed, esialgu mägedest alla, minema hakkasimegi. Peagi tuli esimene tõus, millele järgnes teine jne. Tekkis kahtlus, et asi pole õige ning peagi selgus, et GPS oli meile valinud kõige otsema tee, mis kulges veel 100 kilomeetrit mööda imeilusat loodusparki. Kiirtee see loomulikult ei olnud, kuid selle eest nägime metsikuid hobuseid ning sõitsime mööda ilusaid, kaljuäärseid teid. Poole tee pealt vahetus osariik ning olimegi nagu korralikud immigrandid, mööda metsateid, teise osariiki hiilinud. Tegelikult siin need piirid ongi vaid sellised informatiivsed ning reaalselt keegi piiriületust ei kontrolli. Kuna tee kulges aeglaselt, siis sel õhtul me Melbourne ei jõudnud, vaid veetsime öö teeäärses puhkealas. Hommikul kui sõitma hakkasime, tabas meid üks päris karvane üllatus. Nimelt olime värskelt kiirteele jõudnud, kui päikesesirmi tagant tuli välja pirakas ämblik, kes endale siis paremat paika hakkas otsima. Ehmatus, roolijõnksud ja pidur! Õnneks oli liiklus sel hetkel hõre ning keegi meie pärast ohtlikku olukorda ei sattunud, kuid teises situatsioonis, oleks see võinud vist päris kurvalt lõppeda. No igaljuhul tahtsime sellest elukast enne pilti teha kui ta minema laseme, kuid kavalpea ronis selle peale hoopis laepolstri vahele. Mõtlesime esialgu, et sinna ta nüüd jääbki, meie isiklikuks koduloomaks, aga seal ei olnud vist kõige mugavam ja õigepea ronis ta sealt juba üsna vabatahtlikult välja. Paar klõpsu ning läinud ta oligi. Ilmselt oli tegemist huntsman'ga, kes näeb küll tarantli moodi hirmutav välja, kuid on tegelikult täitsa ohutu.

Melbourne on siin maal suuruselt teine linn ning elanikke on siin 4,2 miljoni ringis. Kuulsaim hoone on ilmselt Eureca Tower, mille 88. korruselt avaneb vaade kogu linnale. Väisasime seda tervelt kahel korral, õhtul pimedas ning ka päevavalguses ja ainus sarnasus oli see, et linna jagus nii kaugele kui silm ulatas. Suurlinna suurimad valud: parkimine on väga kallis ja keeruline ning tasakaal majutuse hinnas ja kvaliteedis, on tugevalt paigast ära. Oma võlu on muidugi igas suures linnas, kuid viimase aja kogemus on näidanud, et eelistame pikemalt peatuda pigem väikelinnades. Siiski veetsime seal kokku pea nädala, kuid põhjuseks oli peamiselt vaid see, et varem polnud võimalik Tasmaania'sse laevapileteid saada.
Kolmapäeva õhtul käisime kesklinnas Queen Victoria Market'l, kus võis leida nii toitu, riideid kui ka vanu autosid. Rahvast oli seal niiiii palju, et esiti arvasime, et kuskil jagatakse miskit tasuta. Tegelikult see nii muidugi ei olnud ning pidime meiegi ju selle laadatoidu ära proovima - võib öelda, et täitsa maitsev oli.
Ühel teisel õhtul pargis jalutades nägime üliarmsaid possumeid, kes julgelt meie poole tulid, kuid nähes, et meil toitu pole, solvunult minema kõndisid. Soov oli ka ehedas looduses pingviine näha, kuid sel korral pidime leppima vaid põõsast kostva paarituslauluga. Võib-olla oli liiga soe või siis liialt palju inimesi, kuid me kindlasti katsetame uuesti, kui Tasmaaniast tagasi tuleme. Või tegelt? Neil oli ju lihtsalt muud tegemist :D

Coffs Harbour (NSW)
Palm Beach aka Summer Bay
Eesti Maja Sydney's
Blue Mountains
Blue Mountains vol 2
Blue Mountains vol 3
Puhkepaus Canberra's
Canberra sõjamuuseum oma eternal flame'ga (igavene tuli)
Austraalia kõige kõrgem mägi
Austraallasest lumememm (Snowy Mountains)
Looduslaps
"Kogemata" nähtud ilus vaade
Prk Metsikud Hobused
Peaaegu koduloom
Melbourne päeval (Eureca tower)
Melbourne öösel (Eureca tower)
Ja ongi selleks korraks läbi. Possum ütleb tsaupakaa :)